5 procent krajowej energii płynie z Turowa

Kompleks Turów jest istotnym elementem polskiego systemu elektroenergetycznego, mającym wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz stabilne dostawy prądu. Kopalnia i Elektrownia w Turowie odpowiadają za ok. 5% krajowej produkcji energii, dostarczają prąd do około 2,3 milionów gospodarstwa domowych.

Pracująca nieprzerwanie od 1962 roku elektrownia jest jednym z największych wytwórców energii elektrycznej w Polsce. Od początku istnienia należy też do grona najważniejszych zakładów na Dolnym Śląsku. Elektrownia opalana jest węglem brunatnym dostarczanym z pobliskiej Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Obecnie w elektrowni prąd produkuje sześć bloków energetycznych, które po kompleksowej modernizacji były oddawane do eksploatacji w latach 1998–2004. W 2015 roku w Elektrowni Turów zainaugurowano budowę nowego bloku energetycznego o mocy 496 MW brutto, który, po jego ukończeniu w 2021 r., zastąpi wyłączone z eksploatacji trzy najstarsze bloki.

Nowy blok będzie nowoczesną jednostką. Przy realizacji inwestycji zastosowano najlepsze rozwiązania technologiczne, które dadzą gwarancję wysokiej sprawności produkcji energii oraz pozwolą na pełne i efektywne wykorzystanie zasobów węgla brunatnego w złożu kopalni, z jednoczesnym zachowaniem wszystkich standardów ekologicznych. Nowy blok będzie spełniać surowe unijne normy ochrony środowiska. Po jego uruchomieniu moc Elektrowni Turów będzie wynosić około 2 000 MW.

W obecnym kształcie Elektrownia Turów jest w stanie dostarczyć energię elektryczną do około 2,3 mln gospodarstw domowych. Po zakończeniu budowy turoszowski kompleks energetyczny będzie mógł zasilić w energię elektryczną dodatkowy milion gospodarstw.